BASIL
Apple Watch leather strap green
54,00 โฌ
incl. VAT excl. shipping costs
Our handmade dark green leather strap with a matte finish for the Apple Watch. Our leather strap fits every Apple Watch series.
The dark green Apple Watch strap adds a unique touch of elegance to your smartwatch. The leather strap can be changed quickly and easily, like any standard Apple Watch strap.
| Apple Watch size | 40, 41, 42mm or 44, 45, 46mm |
|---|---|
| Color adapter & clasp | Silver, black, gold, rose gold or matte silver |
| compatibility | all Apple Watch Series 11 to 1 and SE 2 |
| Band length | Regular - 75mm top / 115mm bottom |
| Wrist circumference | 16cm to 21cm |
| thickness | approx. 2mm |
| Weight | approx. 18g |
| Buckle | Stainless steel buckle |
| material | Calfskin |
| Color leather | Green |
| Color yarn | Contrast seam |
| processing | Hand-stitched, edges sealed |
| Care instructions | colorless leather grease / damp cloth |
| Scope of delivery | Bracelet, wooden box |
| Suitable for | Leisure, going out, office |
VILD HAMBURG
LEATHER & STAINLESS STEEL
The bracelet is made of genuine leather. The clasp and adapters are made of stainless steel.
FOR YOUR APPLE WATCH
Sustainable product materials
Our products are made from natural materials such as leather, marble and wood.
4.8/5 stars for customer friendliness
As a small team, we look forward to direct contact with you and are happy to help you.
Free shipping from Hamburg
From 15โฌ we ship our products from Hamburg free of charge within Germany.
โinspired by nature, handmadeโ
Reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Similar Products
MOSS
Apple Watch leather band olive
incl. VAT
excl. shipping costs
CARBON
Apple Watch leather strap black
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
STERLING
Apple Watch leather strap gray
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
MOSS
Apple Watch strap suede greige
incl. VAT
excl. shipping costs
URBAN
Apple Watch strap suede light pink
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
SUNSET
Apple Watch strap suede pink
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
DAWN
Apple Watch strap suede light grey
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
ROYAL
Apple Watch strap suede dark blue
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
JEAN-MICHEL โ
Quick response to inquiries, fast delivery. The bracelet is a bit darker in color, as it was obviously heavily lit for the shoot.
Verified purchase. More information
VOLKER_ โ
Everything is cleanly processed
Verified purchase. More information