TAUPE
Apple Watch leather strap taupe
54,00 €
incl. VAT excl. shipping costs
Experience timeless elegance with the leather band in sophisticated taupe. This leather band gives your Apple Watch a stylish and understated look. The neutral taupe color harmonizes perfectly with any outfit and effortlessly adapts to your personal style.
| Apple Watch size | 40, 41, 42mm or 44, 45, 46mm |
|---|---|
| Color adapter & clasp | Silver, black, gold, rose gold or matte silver |
| compatibility | all Apple Watch Series 11 to 1 and SE 2 |
| Band length | Regular - 75mm top / 115mm bottom |
| Wrist circumference | 16cm to 21cm |
| thickness | approx. 2mm |
| Weight | approx. 18g |
| Buckle | Stainless steel buckle |
| material | soft calfskin |
| Color leather | Taupe |
| Color yarn | Tone-on-tone seam |
| processing | Hand-stitched, edges sealed |
| Care instructions | colorless leather grease / damp cloth |
| Scope of delivery | Bracelet, wooden box |
| Suitable for | Leisure, going out, office |
VILD HAMBURG
LEATHER & STAINLESS STEEL
The bracelet is made of genuine leather. The clasp and adapters are made of stainless steel.
FOR YOUR APPLE WATCH
The wristband comes in the same color as your smartwatch. Choose between silver, black, gold, rose gold, or matte silver.
Sustainable product materials
Our products are made from natural materials such as leather, marble and wood.
4.8/5 stars for customer friendliness
As a small team, we look forward to direct contact with you and are happy to help you.
Free shipping from Hamburg
From 15€ we ship our products from Hamburg free of charge within Germany.
“inspired by nature, handmade”
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Similar Products
GULD-STÅL
Milanese bracelet Apple Watch gold
39,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
CARBON
Apple Watch leather strap black
54,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
PATINA
Apple Watch leather strap reddish brown
54,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
MOSS
Apple Watch strap suede greige
incl. VAT
excl. shipping costs
URBAN
Apple Watch strap suede light pink
54,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
SUNSET
Apple Watch strap suede pink
54,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
SAND
Apple Watch strap suede sand
54,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
ROYAL
Apple Watch strap suede dark blue
54,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs

Reviews
There are no reviews yet.