COGNAC
Dark brown leather watch strap
39,00 €
incl. VAT excl. shipping costs
Elegant and minimalist – perfect for light brown leather accessories like belts or shoes. Our brown watch strap gives your watch a strikingly stylish look with a subtle cognac hue.
The leather simply looks stylish and elegant on your watch. Especially in summer, it goes perfectly with all light-colored clothing. It harmonizes perfectly with a leather belt or shoes in a similar shade of brown.
| Width (size) | 18mm, 20mm, 22mm |
|---|---|
| Close width | 18 → 16mm, 20 → 18mm, 22 → 20mm |
| length | 75mm / 115mm |
| Wrist circumference | 16cm to 21cm |
| Bracelet type | 2-Piece Band |
| spring bars | Quick-change bars mounted |
| thickness | approx. 2mm |
| Weight | approx. 20g |
| Buckle | Stainless steel buckle |
| material | genuine leather |
| Color leather | cognac |
| Color yarn | Contrast decorative stitching |
| processing | Hand-stitched, edges sealed |
| Care instructions | colorless leather grease / damp cloth |
| Scope of delivery | Bracelet with clasp and spring bars, wooden box |
| Suitable for | Leisure time, office, going out, beautiful moments |
VILD HAMBURG
LEATHER & STAINLESS STEEL
The bracelet is made of genuine leather, hand-stitched and sealed.
CHANGE YOUR STRAP
This watch strap features quick-change spring bars, allowing it to be swapped on your watch quickly and without tools. Here you'll find detailed instructions with pictures for various watches.
Sustainable product materials
Our products are made from natural materials such as leather, marble and wood.
4.8/5 stars for customer friendliness
As a small team, we look forward to direct contact with you and are happy to help you.
Free shipping from Hamburg
From 15€ we ship our products from Hamburg free of charge within Germany.
“inspired by nature, handmade”
Uhrenarmband Leder dunkelbraun“ Antworten abbrechen
Similar Products
GULD
yellow-brown leather watch strap
39,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
WHISKEY
Watch strap suede dark brown
39,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
MARINE
Suede watch strap dark blue
39,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
URBAN
Watch strap suede light pink
37,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
WALNUT
Watch strap suede brown
37,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
STÅL
Watch strap suede grey
37,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
REEF
Nylon Nato Strap light blue
20,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
STORMY
Nylon Nato Strap grey
19,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs

Reviews
There are no reviews yet.