WHISKEY
Watch strap suede dark brown
39,00 €
incl. VAT excl. shipping costs
Our brown Suede watch strap It comes in a soft whisky hue and a particularly simple design. This gives your watch its own unique, elegant, and classic style.
| Width (size) | 18mm, 20mm, 22mm |
|---|---|
| Close width | 18 → 16mm, 20 → 18mm, 22 → 20mm |
| length | 75mm / 115mm |
| Wrist circumference | 16cm to 21cm |
| Bracelet type | 2-Piece Band |
| spring bars | Quick-change bars mounted |
| thickness | approx. 2mm |
| Weight | approx. 12g |
| Buckle | Stainless steel buckle |
| material | Suede |
| Color leather | dark brown |
| Color yarn | Tone-on-tone seam |
| processing | Hand-stitched, edges sealed |
| Care instructions | Waterproofing spray for suede / soft brush |
| Scope of delivery | Bracelet with clasp and spring bars, wooden box |
| Suitable for | Going out, office, beautiful moments |
VILD HAMBURG
LEATHER & STAINLESS STEEL
The bracelet is made of genuine leather, hand-stitched and sealed.
CHANGE YOUR STRAP
We have this watch strap Quick-release spring bars are used. This allows for quick and tool-free replacement of the spring bar on the wristwatch. Here you will find detailed instructions with pictures for various watches.
Sustainable product materials
Our products are made from natural materials such as leather, marble and wood.
4.8/5 stars for customer friendliness
As a small team, we look forward to direct contact with you and are happy to help you.
Free shipping from Hamburg
From 15€ we ship our products from Hamburg free of charge within Germany.
“inspired by nature, handmade”
Similar Products
SAND
beige suede watch strap
37,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
WALNUT
Watch strap suede brown
37,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
STÅL
Watch strap suede grey
37,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
ROSA-GULD STÅL
Milanese watch strap
39,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
SAND
Nylon Nato Strap sand
20,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
REEF
Nylon Nato Strap light blue
20,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
STORMY
Nylon Nato Strap grey
19,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
MISSION
Fabric Nato Strap grey-black
22,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
