KHAKI
Apple Watch leather strap khaki
54,00 โฌ
incl. VAT excl. shipping costs
Our khaki-brown strap is made of leather with a matte finish. It fits any Apple Watch Series.
| Apple Watch size | 40, 41, 42mm or 44, 45, 46mm |
|---|---|
| Color adapter & clasp | Silver, black, gold, rose gold or matte silver |
| compatibility | all Apple Watch Series 11 to 1 and SE 2 |
| Band length | Regular - 75mm top / 115mm bottom |
| Wrist circumference | 16cm to 21cm |
| thickness | approx. 2mm |
| Weight | approx. 18g |
| Buckle | Stainless steel buckle |
| material | Calfskin |
| Color leather | Khaki brown |
| Color yarn | Tone-on-tone seam |
| processing | Hand-stitched, edges sealed |
| Care instructions | colorless leather grease / damp cloth |
| Scope of delivery | Bracelet, wooden box |
| Suitable for | Leisure, going out, office |
VILD HAMBURG
LEATHER & STAINLESS STEEL
The bracelet is made of genuine leather, hand-stitched and sealed.
FOR YOUR APPLE WATCH
Sustainable product materials
Our products are made from natural materials such as leather, marble and wood.
4.8/5 stars for customer friendliness
As a small team, we look forward to direct contact with you and are happy to help you.
Free shipping from Hamburg
From 15โฌ we ship our products from Hamburg free of charge within Germany.
โinspired by nature, handmadeโ
Reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Similar Products
ADMIRAL
Apple Watch leather strap blue
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
TRYFFEL
Apple Watch leather strap dark brown
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
CARBON
Apple Watch leather strap black
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
ESPRESSO
Apple Watch leather strap dark brown
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
WHISKEY
Apple Watch strap suede brown
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
MARINE
Apple Watch strap suede dark blue
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
DAWN
Apple Watch strap suede light grey
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
ROYAL
Apple Watch strap suede dark blue
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs

Lena โ
Cool bracelet, I really like it!
Verified purchase. More information
Daniela M. โ
Fabulous quality, praise to you
Verified purchase. More information
Julia F. โ
I really like the simple design
Verified purchase. More information
Heiko A โ
Great gift for my father. It was very well received.
Verified purchase. More information