COFFEE
Apple Watch leather strap brown
54,00 โฌ
incl. VAT excl. shipping costs
The color of our Apple Watch band is reminiscent of a deep, dark coffee brown. The leather band is handcrafted from fine, smooth leather and is compatible with all Apple Watch series.
| Apple Watch size | 40, 41, 42mm or 44, 45, 46mm |
|---|---|
| Color adapter & clasp | Silver, black, gold, rose gold or matte silver |
| compatibility | all Apple Watch Series 11 to 1 and SE 2 |
| Band length | Regular - 75mm top / 115mm bottom |
| Wrist circumference | 16cm to 21cm |
| thickness | approx. 2mm |
| Weight | approx. 18g |
| Buckle | Stainless steel buckle |
| material | Calfskin |
| Color leather | dark brown |
| Color yarn | Contrast seam |
| processing | Hand-stitched, edges sealed |
| Care instructions | colorless leather grease / damp cloth |
| Scope of delivery | Bracelet, wooden box |
| Suitable for | Leisure, going out, office |
VILD HAMBURG
LEATHER & STAINLESS STEEL
The bracelet is made of genuine leather, hand-stitched and sealed.
FOR YOUR APPLE WATCH
Sustainable product materials
Our products are made from natural materials such as leather, marble and wood.
4.8/5 stars for customer friendliness
As a small team, we look forward to direct contact with you and are happy to help you.
Free shipping from Hamburg
From 15โฌ we ship our products from Hamburg free of charge within Germany.
โinspired by nature, handmadeโ
Reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Similar Products
SILVER-STร
L
Milanese bracelet Apple Watch silver
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
MOSS
Apple Watch leather band olive
incl. VAT
excl. shipping costs
TRYFFEL
Apple Watch leather strap dark brown
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
CARBON
Apple Watch leather strap black
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
ESPRESSO
Apple Watch leather strap dark brown
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
SUNSET
Apple Watch strap suede pink
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
DAWN
Apple Watch strap suede light grey
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
ROYAL
Apple Watch strap suede dark blue
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
mark โ
This is exactly the color I was looking for, and I got it. Absolutely brilliant!
Verified purchase. More information
AndreA โ
Very nice quality, super-fast delivery. I'll be happy to order from here again.
Verified purchase. More information
Tino K. โ
Feels really high quality
Verified purchase. More information