CLOUD
Apple Watch leather strap light blue
54,00 โฌ
incl. VAT excl. shipping costs
Calfskin leather in a fresh grey-blue. This handcrafted leather band for your Apple Watch fits all Apple Watch series perfectly.
| Apple Watch size | 40, 41, 42mm or 44, 45, 46mm |
|---|---|
| Color adapter & clasp | Silver, black, gold, rose gold or matte silver |
| compatibility | all Apple Watch Series 11 to 1 and SE 2 |
| Band length | Regular - 75mm top / 115mm bottom |
| Wrist circumference | 16cm to 21cm |
| thickness | approx. 2mm |
| Weight | approx. 18g |
| Buckle | Stainless steel buckle |
| material | matte calfskin |
| Color leather | Gray-Blue |
| Color yarn | Tone-on-tone seam |
| processing | Hand-stitched, edges sealed |
| Care instructions | colorless leather grease / damp cloth |
| Scope of delivery | Bracelet, wooden box |
| Suitable for | Leisure, going out, office |
VILD HAMBURG
LEATHER & STAINLESS STEEL
The strap is of course made of genuine leather, sewn and sealed by hand.
FOR YOUR APPLE WATCH
The wristband comes in the same color as your smartwatch. Choose between silver, black, gold, rose gold, or matte silver.
Sustainable product materials
Our products are made from natural materials such as leather, marble and wood.
4.8/5 stars for customer friendliness
As a small team, we look forward to direct contact with you and are happy to help you.
Free shipping from Hamburg
From 15โฌ we ship our products from Hamburg free of charge within Germany.
โinspired by nature, handmadeโ
Reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Similar Products
BLACK-STร
L
Milanese bracelet Apple Watch black
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
KHAKI
Apple Watch leather strap khaki
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
COGNAC
Apple Watch leather strap dark brown
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
FELS
Apple Watch leather strap gray
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
MARINE
Apple Watch strap suede dark blue
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
WALNUT
Apple Watch strap suede brown
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
CLASSY
Apple Watch strap suede green
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
STร
L
Apple Watch strap suede grey
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs

Regina M. โ
Light gray-blue, and that's exactly what I imagined, dear vild team. Kudos to you.
Verified purchase. More information
Hans FR โ
Good value for money.
Verified purchase. More information
Doris โ
Very tasteful
Verified purchase. More information