CARBON
Black leather watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT excl. shipping costs
Our black watch strap, made of fine smooth leather, features a light, continuous stitching. It also comes with quick-release lugs, allowing you to attach it to your watch quickly and easily.
| Width (size) | 18mm, 20mm, 22mm |
|---|---|
| Close width | 18 โ 16mm, 20 โ 18mm, 22 โ 20mm |
| length | 75mm / 115mm |
| Wrist circumference | 16cm to 21cm |
| Bracelet type | 2-Piece Band |
| spring bars | Quick-change bars mounted |
| thickness | approx. 2mm |
| Weight | approx. 12g |
| Buckle | Stainless steel buckle |
| material | Calfskin |
| Color leather | Black |
| Color yarn | Contrast stitching |
| processing | Hand-stitched, edges sealed |
| Care instructions | colorless leather grease / damp cloth |
| Scope of delivery | Bracelet with clasp and spring bars, wooden box |
| Suitable for | Leisure time, going out, office, beautiful moments |
VILD HAMBURG
LEATHER & STAINLESS STEEL
The bracelet is made of genuine leather, hand-stitched and sealed.
CHANGE YOUR STRAP
Sustainable product materials
Our products are made from natural materials such as leather, marble and wood.
4.8/5 stars for customer friendliness
As a small team, we look forward to direct contact with you and are happy to help you.
Free shipping from Hamburg
From 15โฌ we ship our products from Hamburg free of charge within Germany.
โinspired by nature, handmadeโ
Reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Similar Products
SKOG
Dark brown leather watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
URBAN
Watch strap suede light pink
37,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
SVART
Black leather watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
ROSA-GULD STร
L
Milanese watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
JEWEL
Leather Nato Strap black
32,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
DYSTER
Nylon Nato strap dark blue
20,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
STARK
Fabric Nato strap black
22,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
FIR
Fabric Nato Strap dark green
incl. VAT
excl. shipping costs

Rudolf Kamp. โ
fast delivery
high-quality workmanship
But it would be nicer with black seams!
Verified purchase. More information