DEER
Crocodile watch strap brown
39,00 โฌ
incl. VAT excl. shipping costs
Our fawn-brown crocodile-style watch strap. The high-quality cowhide leather is embossed with a crocodile texture, eliminating any crocodile leather. The leather strap features a sophisticated fawn-brown hue that complements gold tones particularly well.
| Width (size) | 18mm, 20mm, 22mm |
|---|---|
| Close width | 18 โ 16mm, 20 โ 18mm, 22 โ 20mm |
| length | 75mm / 115mm |
| Wrist circumference | 16cm to 21cm |
| Bracelet type | 2-Piece Band |
| spring bars | Quick-change bars mounted |
| thickness | approx. 2mm |
| Weight | approx. 12g |
| Buckle | Stainless steel buckle |
| material | Calfskin with embossing |
| Color leather | Reddish-brown |
| Color yarn | Tone-on-tone seam |
| processing | Hand-stitched, edges sealed |
| Care instructions | colorless leather grease / damp cloth |
| Scope of delivery | Bracelet with clasp and spring bars, wooden box |
| Suitable for | Leisure time, office, going out, beautiful moments |
VILD HAMBURG
LEATHER & STAINLESS STEEL
CHANGE YOUR STRAP
This watch strap features quick-change spring bars, allowing it to be swapped on your watch quickly and without tools. Here you'll find detailed instructions with pictures for various watches.
Sustainable product materials
Our products are made from natural materials such as leather, marble and wood.
4.8/5 stars for customer friendliness
As a small team, we look forward to direct contact with you and are happy to help you.
Free shipping from Hamburg
From 15โฌ we ship our products from Hamburg free of charge within Germany.
โinspired by nature, handmadeโ
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Similar Products
WHISKEY
Watch strap suede dark brown
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
SAND
beige suede watch strap
37,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
WALNUT
Watch strap suede brown
37,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
GULD-STร
L
Milanese watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
VILD
Leather Nato Strap reddish brown
32,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
REEF
Nylon Nato Strap light blue
20,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
FIR
Fabric Nato Strap dark green
incl. VAT
excl. shipping costs
FLOTTA
Perlon Strap dark blue
20,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs

Reviews
There are no reviews yet.