AVENTYR
watch strap suede green
39,00 โฌ
incl. VAT excl. shipping costs
A beautiful shade of green and classic style come together in our suede watch strap. The lovely green hue gives your watch a classic elegance.
Our greenย leather watch strapย It's robustly constructed. Whether summer or winter, this watch strap is perfect for any time of year.
ย Our suede bracelets are natural and not waterproofed on the outer surface. Therefore, they may darken with wear. Here you can find ourย Tips for protecting suede.
| Width (size) | 18mm, 20mm, 22mm |
|---|---|
| Close width | 18 โ 16mm, 20 โ 18mm, 22 โ 20mm |
| length | 75mm / 115mm |
| Wrist circumference | 16cm to 21cm |
| Bracelet type | 2-Piece Band |
| spring bars | Quick-change bars mounted |
| thickness | approx. 2mm |
| Weight | approx. 20g |
| Buckle | Stainless steel buckle |
| material | suede |
| Color leather | Green |
| Color yarn | Tone-on-tone seam |
| processing | Hand-stitched, edges sealed |
| Care instructions | Waterproofing spray for suede / soft brush |
| Scope of delivery | Bracelet with clasp and spring bars, wooden box |
| Suitable for | Going out, traveling, beautiful moments |
VILD HAMBURG
LEATHER & STAINLESS STEEL
The bracelet is made of genuine leather, hand-stitched and sealed.
CHANGE YOUR STRAP
We have this watch strapย Quick-release spring bars are used. This allows for quick and tool-free replacement of the spring bar on the wristwatch. Here you will find detailed instructions with pictures for various watches.
Sustainable product materials
Our products are made from natural materials such as leather, marble and wood.
4.8/5 stars for customer friendliness
As a small team, we look forward to direct contact with you and are happy to help you.
Free shipping from Hamburg
From 15โฌ we ship our products from Hamburg free of charge within Germany.
โinspired by nature, handmadeโ
Uhrenarmband Wildleder grรผnโ Antworten abbrechen
Similar Products
WALNUT
Watch strap suede brown
37,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
STร
L
Watch strap suede grey
37,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
GULD-STร
L
Milanese watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
ROSA-GULD STร
L
Milanese watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
JEWEL
Leather Nato Strap black
32,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
STARK
Fabric Nato strap black
22,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
MISSION
Fabric Nato Strap grey-black
22,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
KLAR
Fabric Nato strap blue
22,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs

Reviews
There are no reviews yet.