RIVIERA
light blue leather watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT excl. shipping costs
Our vintage-style watch strap shines with its beautiful blue hue, reminiscent of the French Riviera. The light decorative stitching in off-white waxed thread emphasizes the handcrafted character of the strap.
| Width (size) | 18mm, 20mm, 22mm |
|---|---|
| Close width | 18 โ 16mm, 20 โ 18mm, 22 โ 20mm |
| length | 75mm / 115mm |
| Wrist circumference | 16cm to 21cm |
| Bracelet type | 2-Piece Band |
| spring bars | Quick-change bars mounted |
| thickness | approx. 3mm |
| Weight | approx. 20g |
| Buckle | Stainless steel buckle |
| material | grained leather |
| Color leather | Light blue |
| Color yarn | Decorative yarn in off-white |
| processing | Hand-stitched, edges sealed |
| Care instructions | colorless leather grease / damp cloth |
| Scope of delivery | Bracelet with clasp and spring bars, wooden box |
| Suitable for | Leisure time, going out, beautiful moments |
VILD HAMBURG
LEATHER & STAINLESS STEEL
The bracelet is made of genuine leather, hand-stitched and sealed.
CHANGE YOUR STRAP
This watch strap features quick-change spring bars, allowing it to be swapped on your watch quickly and without tools. Here you'll find detailed instructions with pictures for various watches.
Sustainable product materials
Our products are made from natural materials such as leather, marble and wood.
4.8/5 stars for customer friendliness
As a small team, we look forward to direct contact with you and are happy to help you.
Free shipping from Hamburg
From 15โฌ we ship our products from Hamburg free of charge within Germany.
โinspired by nature, handmadeโ
Uhrenarmband Leder hellblauโ Antworten abbrechen
Similar Products
WHISKEY
Watch strap suede dark brown
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
AVENTYR
watch strap suede green
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
STร
L
Watch strap suede grey
37,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
ROSA-GULD STร
L
Milanese watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
JEWEL
Leather Nato Strap black
32,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
ORNAR
Leather Nato Strap brown
32,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
SAND
Nylon Nato Strap sand
20,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
MISSION
Fabric Nato Strap grey-black
22,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs

Reviews
There are no reviews yet.