SVART
Apple Watch leather strap black
54,00 €
incl. VAT excl. shipping costs
The black leather strap gives your Apple Watch a unique elegance that pairs perfectly with any business outfit. The strap's simple, seamless style perfectly complements the smartwatch's modern design.
| Apple Watch size | 40, 41, 42mm or 44, 45, 46mm |
|---|---|
| Color adapter & clasp | Silver, black, gold, rose gold or matte silver |
| compatibility | all Apple Watch Series 11 to 1 and SE 2 |
| Band length | Regular - 75mm top / 115mm bottom |
| Wrist circumference | 16cm to 21cm |
| thickness | approx. 2mm |
| Weight | approx. 18g |
| Buckle | Stainless steel buckle |
| material | Calfskin |
| Color leather | Black |
| Color yarn | Decorative seam in natural |
| processing | Hand-stitched, edges sealed |
| Care instructions | colorless leather grease / damp cloth |
| Scope of delivery | Bracelet, wooden box |
| Suitable for | Leisure, going out, office |
VILD HAMBURG
LEATHER & STAINLESS STEEL
The bracelet is made of genuine leather, hand-stitched and sealed.
FOR YOUR APPLE WATCH
Sustainable product materials
Our products are made from natural materials such as leather, marble and wood.
4.8/5 stars for customer friendliness
As a small team, we look forward to direct contact with you and are happy to help you.
Free shipping from Hamburg
From 15€ we ship our products from Hamburg free of charge within Germany.
“inspired by nature, handmade”
Reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Similar Products
SILVER-STÅL
Milanese bracelet Apple Watch silver
39,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
GULD-STÅL
Milanese bracelet Apple Watch gold
39,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
TRYFFEL
Apple Watch leather strap dark brown
54,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
KHAKI
Apple Watch leather strap khaki
54,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
STEN
Apple Watch leather strap black
54,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
SAND
Apple Watch strap suede sand
54,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
MOCCA
Apple Watch strap suede dark brown
54,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
CLASSY
Apple Watch strap suede green
54,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs

Schuder –
Apple Watch strap exactly as in the photo – very nice and great price
Verified purchase. More information
Julia –
Looks really high quality THANK YOU
Verified purchase. More information
Marina –
great quality
Verified purchase. More information
Alex –
I'm very happy with the bracelet. Good quality.
Verified purchase. More information
andi_m –
cool bracelet. My wife wanted one too
Verified purchase. More information