CARAMEL
Apple Watch leather strap light brown
54,00 โฌ
incl. VAT excl. shipping costs
Our handcrafted caramel brown leather strap for the Apple Watch. The light brown leather strap fits any Apple Watch series.
The caramel brown color is perfect for the warm and autumnal seasons. The leather strap can be changed quickly and easily, like any standard Apple Watch strap.
| Apple Watch size | 40, 41, 42mm or 44, 45, 46mm |
|---|---|
| Color adapter & clasp | Silver, black, gold, rose gold or matte silver |
| compatibility | all Apple Watch Series 11 to 1 and SE 2 |
| Band length | Regular - 75mm top / 115mm bottom |
| Wrist circumference | 16cm to 21cm |
| thickness | approx. 2mm |
| Weight | approx. 18g |
| Buckle | Stainless steel buckle |
| material | Calfskin |
| Color leather | caramel |
| Color yarn | Tone-on-tone seam |
| processing | Hand-stitched, edges sealed |
| Care instructions | colorless leather grease / damp cloth |
| Scope of delivery | Bracelet, wooden box |
| Suitable for | Leisure, going out, office |
VILD HAMBURG
LEATHER & STAINLESS STEEL
The bracelet is made of genuine leather, hand-stitched and sealed.
FOR YOUR APPLE WATCH
Sustainable product materials
Our products are made from natural materials such as leather, marble and wood.
4.8/5 stars for customer friendliness
As a small team, we look forward to direct contact with you and are happy to help you.
Free shipping from Hamburg
From 15โฌ we ship our products from Hamburg free of charge within Germany.
โinspired by nature, handmadeโ
Reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Similar Products
FELS
Apple Watch leather strap gray
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
Rร
DJUR
Apple Watch leather strap reddish brown
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
WHISKEY
Apple Watch strap suede brown
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
AVENTYR
Apple Watch strap suede green
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
URBAN
Apple Watch strap suede light pink
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
DAWN
Apple Watch strap suede light grey
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
WALNUT
Apple Watch strap suede brown
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
CLASSY
Apple Watch strap suede green
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs

Thomas โ
Product exactly as shown in the photos. A great addition to my office. Thanks to the team.
Verified purchase. More information
Uschi โ
Satisfied ๐
Verified purchase. More information