Khaki leather watch strap 39,00 โฌ
Watch strap leather green-brown 39,00 โฌ
ATLANTIC
Watch strap leather grey-blue
39,00 โฌ
incl. VAT excl. shipping costs
You'll love the blue of this leather watch strap. The combination of high-quality, soft leather with the Atlantic blue creates a truly unique look. Each strap comes with quick-release spring bars, allowing you to easily attach it to any standard watch.
Atlantic blue pairs perfectly with watches with blue elements. It also harmonizes with the silver of steel watches and gold tones. Thanks to continuous stitching and handcrafting, it is robust and durable.
| Width (size) | 18mm, 20mm, 22mm |
|---|---|
| Close width | 18 โ 16mm, 20 โ 18mm, 22 โ 20mm |
| length | 75mm / 115mm |
| Wrist circumference | 16cm to 21cm |
| Bracelet type | 2-Piece Band |
| spring bars | Quick-change bars mounted |
| thickness | approx. 2mm |
| Weight | approx. 20g |
| Buckle | Stainless steel buckle |
| material | genuine leather |
| Color leather | Blue |
| Color yarn | Tone-on-tone seam |
| processing | Hand-stitched, edges sealed |
| Care instructions | colorless leather grease / damp cloth |
| Scope of delivery | Bracelet with clasp and spring bars, wooden box |
| Suitable for | Office, leisure, going out, beautiful moments |
VILD HAMBURG
LEATHER & STAINLESS STEEL
The bracelet is made of genuine leather, hand-stitched and sealed.
CHANGE YOUR STRAP
Sustainable product materials
Our products are made from natural materials such as leather, marble and wood.
4.8/5 stars for customer friendliness
As a small team, we look forward to direct contact with you and are happy to help you.
Free shipping from Hamburg
From 15โฌ we ship our products from Hamburg free of charge within Germany.
โinspired by nature, handmadeโ
Uhrenarmband Leder grau-blauโ Antworten abbrechen
Similar Products
SKOG
Dark brown leather watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
WHISKEY
Watch strap suede dark brown
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
URBAN
Watch strap suede light pink
37,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
SAND
beige suede watch strap
37,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
JEWEL
Leather Nato Strap black
32,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
DYSTER
Nylon Nato strap dark blue
20,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
MISSION
Fabric Nato Strap grey-black
22,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
HAJAR
Perlon Strap grey
20,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs

Reviews
There are no reviews yet.