CARAMEL
Light brown leather watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT excl. shipping costs
The light brown of this watch strap is reminiscent of the golden hue of caramel. The strap is made of smooth leather with continuous stitching for maximum durability. It features quick-release lugs so you can quickly attach it to your watch.
| Width (size) | 18mm, 20mm, 22mm |
|---|---|
| Close width | 18 โ 16mm, 20 โ 18mm, 22 โ 20mm |
| length | 75mm / 115mm |
| Wrist circumference | 16cm to 21cm |
| Bracelet type | 2-Piece Band |
| spring bars | Quick-change bars mounted |
| thickness | approx. 2mm |
| Weight | approx. 20g |
| Buckle | Stainless steel buckle |
| material | genuine leather |
| Color leather | caramel |
| Color yarn | Tone-on-tone seam |
| processing | Hand-stitched, edges sealed |
| Care instructions | colorless leather grease / damp cloth |
| Scope of delivery | Bracelet with clasp and spring bars, wooden box |
| Suitable for | Leisure time, going out, office, beautiful moments |
VILD HAMBURG
LEATHER & STAINLESS STEEL
The bracelet is made of genuine leather, hand-stitched and sealed.
CHANGE YOUR STRAP
This watch strap features quick-change spring bars, allowing it to be swapped on your watch quickly and without tools. Here you'll find detailed instructions with pictures for various watches.
Sustainable product materials
Our products are made from natural materials such as leather, marble and wood.
4.8/5 stars for customer friendliness
As a small team, we look forward to direct contact with you and are happy to help you.
Free shipping from Hamburg
From 15โฌ we ship our products from Hamburg free of charge within Germany.
โinspired by nature, handmadeโ
Uhrenarmband Leder hellbraunโ Antworten abbrechen
Similar Products
COGNAC
Dark brown leather watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
WHISKEY
Watch strap suede dark brown
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
SILVER-STร
L
Milanese watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
GULD-STร
L
Milanese watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
ROSA-GULD STร
L
Milanese watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
JEWEL
Leather Nato Strap black
32,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
VILD
Leather Nato Strap reddish brown
32,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
MISSION
Fabric Nato Strap grey-black
22,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs

Reviews
There are no reviews yet.