COFFEE
brown leather watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT excl. shipping costs
Soft leather in a unique vintage style. The combination of coffee-brown hue and soft, smooth leather is simply perfect. Thanks to quick-release spring bars, the strap can be changed quickly and easily.
Size chart โธ
The brown strap gives your watch a classy and classic style. Thanks to its continuous stitching and high-quality smooth leather, it's absolutely robust enough to withstand the rigors of everyday wear.
| Width (size) | 18mm, 20mm, 22mm |
|---|---|
| Close width | 18 โ 16mm, 20 โ 18mm, 22 โ 20mm |
| length | 75mm / 115mm |
| Wrist circumference | 16cm to 21cm |
| Bracelet type | 2-Piece Band |
| spring bars | Quick-change bars mounted |
| thickness | approx. 2mm |
| Weight | approx. 20g |
| Buckle | Stainless steel buckle |
| material | Calfskin |
| Color leather | Coffee |
| Color yarn | Contrast stitching |
| processing | Hand-stitched, edges sealed |
| Care instructions | colorless leather grease / damp cloth |
| Scope of delivery | Bracelet with clasp and spring bars, wooden box |
| Suitable for | Leisure time, going out, office, beautiful moments |
VILD HAMBURG
LEATHER & STAINLESS STEEL
The bracelet is made of genuine leather, hand-stitched and sealed.
CHANGE YOUR STRAP
Sustainable product materials
Our products are made from natural materials such as leather, marble and wood.
4.8/5 stars for customer friendliness
As a small team, we look forward to direct contact with you and are happy to help you.
Free shipping from Hamburg
From 15โฌ we ship our products from Hamburg free of charge within Germany.
โinspired by nature, handmadeโ
Uhrenarmband Leder braunโ Antworten abbrechen
Similar Products
SKOG
Dark brown leather watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
ESPRESSO
Dark brown leather watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
STร
L
Watch strap suede grey
37,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
SVART
Black leather watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
JEWEL
Leather Nato Strap black
32,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
SAND
Nylon Nato Strap sand
20,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
FIR
Fabric Nato Strap dark green
incl. VAT
excl. shipping costs
KLAR
Fabric Nato strap blue
22,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
Reviews
There are no reviews yet.