CARMINE
Red leather watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT excl. shipping costs
Our crimson red smooth leather watch strap is handcrafted with classic stitching. The strap features quick-release lugs so you can attach it to your watch quickly and easily.
| Width (size) | 18mm, 20mm, 22mm |
|---|---|
| Close width | 18 โ 16mm, 20 โ 18mm, 22 โ 20mm |
| length | 75mm / 115mm |
| Wrist circumference | 16cm to 21cm |
| Bracelet type | 2-Piece Band |
| spring bars | Quick-change bars mounted |
| thickness | approx. 2mm |
| Weight | approx. 12g |
| Buckle | Stainless steel buckle |
| material | Calfskin |
| Color leather | dark red |
| Color yarn | Tone-on-tone seam |
| processing | Hand-stitched, edges sealed |
| Care instructions | colorless leather grease / damp cloth |
| Scope of delivery | Bracelet with clasp and spring bars, wooden box |
| Suitable for | Leisure time, going out, office, beautiful moments |
VILD HAMBURG
LEATHER & STAINLESS STEEL
The bracelet is made of genuine leather, hand-stitched and sealed.
CHANGE YOUR STRAP
This watch strap features quick-change spring bars, allowing it to be swapped on your watch quickly and without tools. Here you'll find detailed instructions with pictures for various watches.
Sustainable product materials
Our products are made from natural materials such as leather, marble and wood.
4.8/5 stars for customer friendliness
As a small team, we look forward to direct contact with you and are happy to help you.
Free shipping from Hamburg
From 15โฌ we ship our products from Hamburg free of charge within Germany.
โinspired by nature, handmadeโ
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Similar Products
URBAN
Watch strap suede light pink
37,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
WALNUT
Watch strap suede brown
37,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
SILVER-STร
L
Milanese watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
ROSA-GULD STร
L
Milanese watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
JEWEL
Leather Nato Strap black
32,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
VILD
Leather Nato Strap reddish brown
32,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
STORMY
Nylon Nato Strap grey
19,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
FLOTTA
Perlon Strap dark blue
20,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs

Reviews
There are no reviews yet.