PATINA
orange-brown leather watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT excl. shipping costs
Are you looking for leather with a developing, beautiful patina? Then our patina-brown leather bracelet is the perfect choice for you. The high-quality leather is pleasantly smooth, and the brown tone will become even more refined over time.
| Width (size) | 18mm, 20mm, 22mm |
|---|---|
| Close width | 18 โ 16mm, 20 โ 18mm, 22 โ 20mm |
| length | 75mm / 115mm |
| Wrist circumference | 16cm to 21cm |
| Bracelet type | 2-Piece Band |
| spring bars | Spring bars installed |
| thickness | approx. 2mm |
| Weight | approx. 12g |
| Buckle | Stainless steel buckle |
| material | Calfskin |
| Color leather | Orange-brown |
| Color yarn | Contrast decorative stitching |
| processing | Hand-stitched, edges sealed |
| Care instructions | colorless leather grease / damp cloth |
| Scope of delivery | Bracelet with clasp and spring bars, wooden box |
| Suitable for | Leisure time, office, going out, beautiful moments |
VILD HAMBURG
LEATHER & STAINLESS STEEL
The bracelet is made of genuine leather, hand-stitched and sealed.
CHANGE YOUR STRAP
How do I change the watch strap on my watch? Here you'll find instructions with pictures for different watches to easily change your strap.
You can also get the tool from us.
Sustainable product materials
Our products are made from natural materials such as leather, marble and wood.
4.8/5 stars for customer friendliness
As a small team, we look forward to direct contact with you and are happy to help you.
Free shipping from Hamburg
From 15โฌ we ship our products from Hamburg free of charge within Germany.
โinspired by nature, handmadeโ
Reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Similar Products
AVENTYR
watch strap suede green
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
SAND
beige suede watch strap
37,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
STร
L
Watch strap suede grey
37,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
SVART
Black leather watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
SILVER-STร
L
Milanese watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
ORNAR
Leather Nato Strap brown
32,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
REEF
Nylon Nato Strap light blue
20,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
FIR
Fabric Nato Strap dark green
incl. VAT
excl. shipping costs
Timo โ
Really great. The bracelet arrived quickly and is of great quality.
Verified purchase. More information
NicoIWC โ
Is that real patina? It certainly makes a high-quality impression on my IWC.
Verified purchase. More information
Sandra's โ
It's all ok
Verified purchase. More information
Andrรฉ โ
Unfortunately, the color doesn't match the image. The bracelet is much lighter and redder than shown. What a pity.
Verified purchase. More information