NEBEL
Textile Nato Strap light grey
20,00 โฌ
incl. VAT excl. shipping costs
Give your watch a touch of timeless elegance and flexibility with our light grey NATO strap. Made from parachute nylon fabric with slight stretch.
Our light grey NATO strap is made of elastic parachute fabric, which not only offers lightweight comfort but also ensures an optimal fit. The light grey shade is ideal for a variety of outfits โ whether for casual leisure activities or more formal occasions.
| Band spacing (size) | 18mm, 20mm, 22mm |
|---|---|
| Close width | 18 โ 18mm, 20 โ 20mm, 22 โ 22mm |
| length | 290mm |
| Wrist circumference | 16cm to 25cm |
| Bracelet type | Pass-through bracelet |
| spring bars | Enclosed upon request |
| thickness | approx. 1.6mm |
| Weight | approx. 12g |
| Clasp and rings | 304L brushed stainless steel |
| material | Parachute Elastic Nylon |
| Color | Light gray |
| processing | hand-sewn |
| Care instructions | damp cloth |
| Scope of delivery | Bracelet in folding box, insert |
| Suitable for | Going out, office, leisure, outdoor activities, sports |
VILD HAMBURG
Our NATO watch strap comes stylishly and securely packaged. Recycled cardboard with the certificate Material from sustainable forestry.
Learn more hereย about NATO straps.
NYLON & STAINLESS STEEL
Our NATO strap is made of particularly elastic textile nylon. The breathable material is characterized by high adaptability and light weight. The rings and buckle are made of... high-quality 304L stainless steel with very good corrosion resistance and skin compatibility.
CHANGE YOUR STRAP
How do I change the watch strap on my watch? Here you'll find instructions with pictures for different watches to easily change your strap.
You can also get the tool from us.
Sustainable product materials
Our products are made from natural materials such as leather, marble and wood.
4.8/5 stars for customer friendliness
As a small team, we look forward to direct contact with you and are happy to help you.
Free shipping from Hamburg
From 15โฌ we ship our products from Hamburg free of charge within Germany.
โinspired by nature, handmadeโ
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Similar Products
GULD
yellow-brown leather watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
SKOG
Dark brown leather watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
MARINE
Suede watch strap dark blue
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
SAND
beige suede watch strap
37,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
ORNAR
Leather Nato Strap brown
32,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
VILD
Leather Nato Strap reddish brown
32,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
STARK
Fabric Nato strap black
22,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
FLOTTA
Perlon Strap dark blue
20,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
Reviews
There are no reviews yet.