OLIVE
Fabric NATO strap green
22,00 โฌ
incl. VAT excl. shipping costs
Our olive-green NATO strap is made of robust nylon webbing with rings and buckle made of 304L stainless steel. It also has a subtle, elegant sheen that looks particularly high-quality in daylight.
| Band spacing (size) | 18mm, 20mm, 22mm |
|---|---|
| Close width | 18 โ 18mm, 20 โ 20mm, 22 โ 22mm |
| length | 290mm |
| Wrist circumference | 16cm to 25cm |
| Bracelet type | Pass-through bracelet |
| spring bars | Enclosed upon request |
| thickness | approx. 1.2mm |
| Weight | approx. 15g |
| Clasp and rings | 304L stainless steel, polished or brushed |
| material | sturdy nylon fabric |
| Color | Olive green |
| processing | hand-sewn |
| Care instructions | damp cloth |
| Scope of delivery | Bracelet in folding box, insert |
| Suitable for | Going out, office, leisure, outdoor activities, sports |
VILD HAMBURG
Our NATO watch strap comes stylishly and securely packaged. Recycled cardboard with the certificate Material from sustainable forestry.
Learn more hereย about NATO straps.
NYLON & STAINLESS STEEL
CHANGE YOUR STRAP
How do I change the watch strap on my watch? Here you'll find instructions with pictures for different watches to easily change your strap.
You can also get the tool from us.
Sustainable product materials
Our products are made from natural materials such as leather, marble and wood.
4.8/5 stars for customer friendliness
As a small team, we look forward to direct contact with you and are happy to help you.
Free shipping from Hamburg
From 15โฌ we ship our products from Hamburg free of charge within Germany.
โinspired by nature, handmadeโ
Reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Similar Products
ESPRESSO
Dark brown leather watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
WALNUT
Watch strap suede brown
37,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
STร
L
Watch strap suede grey
37,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
SILVER-STร
L
Milanese watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
JEWEL
Leather Nato Strap black
32,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
DYSTER
Nylon Nato strap dark blue
20,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
KLAR
Fabric Nato strap blue
22,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
HAJAR
Perlon Strap grey
20,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs

UhrenHenni โ
1A quality, as described on website
Verified purchase. More information
Mr. Schmitz โ
Everything is great, nice NATO strap
Verified purchase. More information
JaninaZ โ
It couldn't be better
Verified purchase. More information
Markus F โ
Really very pretty, also goes with fine clothes
Verified purchase. More information