RED STRIPE
Tudor Nato Strap red-blue
20,00 โฌ
incl. VAT excl. shipping costs
The NATO strap is made of woven nylon in the Tudor style and is particularly robust. The buckle and rings are made of matte-brushed stainless steel. The bright red stripe perfectly complements the dark blue strap.
| Band spacing (size) | 18mm, 20mm, 22mm |
|---|---|
| Close width | 18 โ 18mm, 20 โ 20mm, 22 โ 22mm |
| length | 290mm |
| Wrist circumference | 16cm to 25cm |
| Bracelet type | Pass-through bracelet |
| spring bars | Enclosed upon request |
| thickness | approx. 1.2mm |
| Weight | approx. 15g |
| Clasp and rings | 304L stainless steel, polished or brushed |
| material | Tudor Twill Nylon Fabric |
| Color | Dark blue, red stripe |
| processing | hand-sewn |
| Care instructions | damp cloth |
| Scope of delivery | Bracelet in folding box, insert |
| Suitable for | Going out, office, leisure, outdoor activities, sports, swimming |
VILD HAMBURG
Our NATO watch strap comes stylishly and securely packaged. Recycled cardboard with the certificate Material from sustainable forestry.
Learn more hereย about NATO straps.
NYLON & STAINLESS STEEL
CHANGE YOUR STRAP
How do I change the watch strap on my watch? Here you'll find instructions with pictures for different watches to easily change your strap.
You can also get the tool from us.
Sustainable product materials
Our products are made from natural materials such as leather, marble and wood.
4.8/5 stars for customer friendliness
As a small team, we look forward to direct contact with you and are happy to help you.
Free shipping from Hamburg
From 15โฌ we ship our products from Hamburg free of charge within Germany.
โinspired by nature, handmadeโ
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Similar Products
GULD
yellow-brown leather watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
WHISKEY
Watch strap suede dark brown
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
SILVER-STร
L
Milanese watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
ROSA-GULD STร
L
Milanese watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
ORNAR
Leather Nato Strap brown
32,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
REEF
Nylon Nato Strap light blue
20,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
SAND
Nylon Nato Strap sand
20,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
HAJAR
Perlon Strap grey
20,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs

Reviews
There are no reviews yet.