TUSCANY
Suede watch strap brown-green
39,00 โฌ
incl. VAT excl. shipping costs
The color of our watch strap is reminiscent of the green olive groves of Tuscany. It consists of two layers of leather and classic stitching. The soft suede is comfortable to wear on the wrist.
| Width (size) | 18mm, 20mm, 22mm |
|---|---|
| Close width | 18 โ 16mm, 20 โ 18mm, 22 โ 20mm |
| length | 75mm / 115mm |
| Wrist circumference | 16cm to 21cm |
| Bracelet type | 2-Piece Band |
| spring bars | Spring bars inserted |
| thickness | approx. 3mm |
| Weight | approx. 12g |
| Buckle | Stainless steel buckle |
| material | Suede |
| Color leather | Olive |
| Color yarn | Tone-on-tone seam |
| processing | Hand-stitched, edges sealed |
| Care instructions | Waterproofing spray for suede / soft brush |
| Scope of delivery | Bracelet with clasp and spring bars, wooden box |
| Suitable for | Going out, beautiful moments |
VILD HAMBURG
LEATHER & STAINLESS STEEL
The bracelet is made of genuine leather, hand-stitched and sealed.
CHANGE YOUR STRAP
How do I change the watch strap on my watch? Here you'll find instructions with pictures for different watches to easily change your strap.
You can also get the tool from us.
Sustainable product materials
Our products are made from natural materials such as leather, marble and wood.
4.8/5 stars for customer friendliness
As a small team, we look forward to direct contact with you and are happy to help you.
Free shipping from Hamburg
From 15โฌ we ship our products from Hamburg free of charge within Germany.
โinspired by nature, handmadeโ
Similar Products
WHISKEY
Watch strap suede dark brown
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
MARINE
Suede watch strap dark blue
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
WALNUT
Watch strap suede brown
37,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
JEWEL
Leather Nato Strap black
32,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
ORNAR
Leather Nato Strap brown
32,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
VILD
Leather Nato Strap reddish brown
32,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
REEF
Nylon Nato Strap light blue
20,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
DYSTER
Nylon Nato strap dark blue
20,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
