SVART-BRUN
Black leather watch strap
39,00 €
incl. VAT excl. shipping costs
Our black and brown leather strap features a rustic style with light contrast stitching. The thick and sturdy smooth leather and matte clasp pair perfectly with stainless steel sports watches.
| Width (size) | 18mm, 20mm, 22mm |
|---|---|
| Close width | 18 → 16mm, 20 → 18mm, 22 → 20mm |
| length | 75mm / 115mm |
| Wrist circumference | 16cm to 21cm |
| Bracelet type | 2-Piece Band |
| spring bars | Spring bars installed |
| thickness | approx. 3mm |
| Weight | approx. 20g |
| Buckle | Stainless steel buckle |
| material | genuine leather |
| Color leather | Black-brown |
| Color yarn | Contrast stitching |
| processing | Hand-stitched, edges sealed |
| Care instructions | colorless leather grease / damp cloth |
| Scope of delivery | Bracelet with clasp and spring bars, wooden box |
| Suitable for | Leisure time, beautiful moments |
VILD HAMBURG
LEATHER & STAINLESS STEEL
The bracelet is made of genuine leather, hand-stitched and sealed.
CHANGE YOUR STRAP
How do I change the watch strap on my watch? Here you'll find instructions with pictures for different watches to easily change your strap.
You can also get the tool from us.
Sustainable product materials
Our products are made from natural materials such as leather, marble and wood.
4.8/5 stars for customer friendliness
As a small team, we look forward to direct contact with you and are happy to help you.
Free shipping from Hamburg
From 15€ we ship our products from Hamburg free of charge within Germany.
“inspired by nature, handmade”
Uhrenarmband Leder schwarz“ Antworten abbrechen
Similar Products
COGNAC
Dark brown leather watch strap
39,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
MARINE
Suede watch strap dark blue
39,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
STÅL
Watch strap suede grey
37,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
ROSA-GULD STÅL
Milanese watch strap
39,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
ORNAR
Leather Nato Strap brown
32,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
DYSTER
Nylon Nato strap dark blue
20,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
KLAR
Fabric Nato strap blue
22,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
HAJAR
Perlon Strap grey
20,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs

Reviews
There are no reviews yet.