RIVIERA
Apple Watch leather strap light blue
54,00 โฌ
incl. VAT excl. shipping costs
Our minimalist Apple Watch band shines with its beautiful blue hue, reminiscent of the French Riviera. The light decorative stitching in off-white waxed thread emphasizes the band's handcrafted character.
| Apple Watch size | 40, 41, 42mm or 44, 45, 46mm |
|---|---|
| Color adapter & clasp | Silver, black, gold, rose gold or matte silver |
| compatibility | all Apple Watch Series 11 to 1 and SE 2 |
| Band length | Regular - 75mm top / 115mm bottom |
| Wrist circumference | 16cm to 21cm |
| thickness | approx. 3mm |
| Weight | approx. 18g |
| Buckle | Stainless steel buckle |
| material | grained calfskin |
| Color leather | Blue |
| Color yarn | Decorative seam in natural |
| processing | Hand-stitched, edges sealed |
| Care instructions | colorless leather grease / damp cloth |
| Scope of delivery | Bracelet, wooden box |
| Suitable for | Leisure, going out, office |
VILD HAMBURG
LEATHER & STAINLESS STEEL
The bracelet is made of genuine leather. The clasp and adapters are made of stainless steel.
FOR YOUR APPLE WATCH
The wristband comes in the same color as your smartwatch. Choose between silver, black, gold, rose gold, or matte silver.
Sustainable product materials
Our products are made from natural materials such as leather, marble and wood.
4.8/5 stars for customer friendliness
As a small team, we look forward to direct contact with you and are happy to help you.
Free shipping from Hamburg
From 15โฌ we ship our products from Hamburg free of charge within Germany.
โinspired by nature, handmadeโ
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Similar Products
KHAKI
Apple Watch leather strap khaki
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
PATINA
Apple Watch leather strap reddish brown
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
SVART
Apple Watch leather strap black
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
WHISKEY
Apple Watch strap suede brown
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
MARINE
Apple Watch strap suede dark blue
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
DAWN
Apple Watch strap suede light grey
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
MOCCA
Apple Watch strap suede dark brown
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
ROYAL
Apple Watch strap suede dark blue
54,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs

Reviews
There are no reviews yet.