STERLING
Watch strap leather grey
39,00 €
incl. VAT excl. shipping costs
A sophisticated gray that perfectly matches the simple design of this leather watch strap. The discreet stitching guarantees a secure hold and durability. The watch strap comes with quick-change lugs, allowing for particularly quick strap changes without the need for tools.
| Width (size) | 18mm, 20mm, 22mm |
|---|---|
| Close width | 18 → 18mm, 20 → 20mm, 22 → 22mm |
| length | 75mm / 115mm |
| Wrist circumference | 16cm to 21cm |
| Bracelet type | 2-Piece Band |
| spring bars | Quick-change bars mounted |
| thickness | approx. 3mm |
| Weight | approx. 12g |
| Buckle | Stainless steel buckle |
| material | Calfskin |
| Color leather | Gray |
| Color yarn | Tone-on-tone seam |
| processing | Hand-stitched, edges sealed |
| Care instructions | colorless leather grease / damp cloth |
| Scope of delivery | Bracelet with clasp and spring bars, wooden box |
| Suitable for | Leisure time, office, going out, beautiful moments |
VILD HAMBURG
LEATHER & STAINLESS STEEL
The bracelet is made of genuine leather, hand-stitched and sealed.
CHANGE YOUR STRAP
This watch strap features quick-change spring bars, allowing it to be swapped on your watch quickly and without tools. Here you'll find detailed instructions with pictures for various watches.
Sustainable product materials
Our products are made from natural materials such as leather, marble and wood.
4.8/5 stars for customer friendliness
As a small team, we look forward to direct contact with you and are happy to help you.
Free shipping from Hamburg
From 15€ we ship our products from Hamburg free of charge within Germany.
“inspired by nature, handmade”
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Similar Products
ESPRESSO
Dark brown leather watch strap
39,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
GULD
yellow-brown leather watch strap
39,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
SKOG
Dark brown leather watch strap
39,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
WALNUT
Watch strap suede brown
37,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
SVART
Black leather watch strap
39,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
JEWEL
Leather Nato Strap black
32,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
DYSTER
Nylon Nato strap dark blue
20,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
HAJAR
Perlon Strap grey
20,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs

Reviews
There are no reviews yet.