CLASSY
watch strap suede green
37,00 โฌ
incl. VAT excl. shipping costs
Our green Suede watch strapย Thanks to the special folding technique, it feels comfortable and soft on the wrist. The elegant green tone gives your watch a unique style.
| Width (size) | 18mm, 20mm, 22mm |
|---|---|
| Close width | 18 โ 16mm, 20 โ 18mm, 22 โ 20mm"" |
| length | 75mm / 115mm |
| Wrist circumference | 16cm to 21cm |
| Bracelet type | 2-Piece Band |
| spring bars | Spring bars inserted |
| thickness | approx. 3mm |
| Weight | approx. 12g |
| Buckle | Stainless steel buckle |
| material | Suede |
| Color leather | Green |
| Color yarn | Contrast decorative stitching |
| processing | Handcrafted, edges sealed |
| Care instructions | Waterproofing spray for suede / soft brush |
| Scope of delivery | Bracelet with clasp and spring bars, wooden box |
| Suitable for | Going out, office, beautiful moments |
VILD HAMBURG
LEATHER & STAINLESS STEEL
The bracelet is made of genuine leather, hand-stitched and sealed.
CHANGE YOUR STRAP
How do I change the watch strap on my watch? Here you'll find instructions with pictures for different watches to easily change your strap.
You can also get the tool from us.
Sustainable product materials
Our products are made from natural materials such as leather, marble and wood.
4.8/5 stars for customer friendliness
As a small team, we look forward to direct contact with you and are happy to help you.
Free shipping from Hamburg
From 15โฌ we ship our products from Hamburg free of charge within Germany.
โinspired by nature, handmadeโ
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Similar Products
COGNAC
Dark brown leather watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
GULD
yellow-brown leather watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
SKOG
Dark brown leather watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
URBAN
Watch strap suede light pink
37,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
WALNUT
Watch strap suede brown
37,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
SVART
Black leather watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
ROSA-GULD STร
L
Milanese watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
STORMY
Nylon Nato Strap grey
19,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs

Reviews
There are no reviews yet.