RÅDJUR
Watch strap leather reddish brown
35,00 €
incl. VAT excl. shipping costs
Fawn brown perfectly describes the distinctive brown tone of this leather watch strap. The simple, classic style doesn't distract from your watch while simultaneously enhancing its design. Thanks to the included quick-change lugs, the strap can be changed quickly and without tools.
| Width (size) | 18mm, 20mm, 22mm |
|---|---|
| Close width | 18 → 18mm, 20 → 20mm, 22 → 22mm |
| length | 75mm / 115mm |
| Wrist circumference | 16cm to 21cm |
| Bracelet type | 2-Piece Band |
| spring bars | Quick-change bars mounted |
| thickness | approx. 3mm |
| Weight | approx. 12g |
| Buckle | Stainless steel buckle |
| material | Calfskin |
| Color leather | Reddish brown |
| Color yarn | Tone-on-tone seam |
| processing | Hand-stitched, edges sealed |
| Care instructions | colorless leather grease / damp cloth |
| Scope of delivery | Bracelet with clasp and spring bars, wooden box |
| Suitable for | Leisure time, office, going out, beautiful moments |
VILD HAMBURG
LEATHER & STAINLESS STEEL
The bracelet is made of genuine leather, hand-stitched and sealed.
CHANGE YOUR STRAP
This watch strap features quick-change spring bars, allowing it to be swapped on your watch quickly and without tools. Here you'll find detailed instructions with pictures for various watches.
Sustainable product materials
Our products are made from natural materials such as leather, marble and wood.
4.8/5 stars for customer friendliness
As a small team, we look forward to direct contact with you and are happy to help you.
Free shipping from Hamburg
From 15€ we ship our products from Hamburg free of charge within Germany.
“inspired by nature, handmade”
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Similar Products
COGNAC
Dark brown leather watch strap
39,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
ESPRESSO
Dark brown leather watch strap
39,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
SKOG
Dark brown leather watch strap
39,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
AVENTYR
watch strap suede green
39,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
MARINE
Suede watch strap dark blue
39,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
ROSA-GULD STÅL
Milanese watch strap
39,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
JEWEL
Leather Nato Strap black
32,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
FLOTTA
Perlon Strap dark blue
20,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs

Reviews
There are no reviews yet.