MARINE
Leather Nato Strap blue
32,00 โฌ
incl. VAT excl. shipping costs
Our dark blue NATO watch strap, crafted from soft leather with a matte finish, is the perfect complement to your watch. The beautiful blue leather is of the highest quality and suitable for any occasion.
The NATO design offers maximum durability and security for your watch. It is robust enough for everyday use and gives you the confidence that your watch is securely and reliably fastened.ย
| Band spacing (size) | 18mm, 20mm, 22mm |
|---|---|
| Close width | 18 โ 18mm, 20 โ 20mm, 22 โ 22mm |
| length | 260mm |
| Wrist circumference | 15cm to 23cm |
| Bracelet type | Pass-through bracelet |
| spring bars | Enclosed upon request |
| thickness | approx. 2mm |
| Weight | approx. 15g |
| Clasp and rings | 304L polished stainless steel |
| material | Leather |
| Color | dark blue |
| processing | hand-sewn |
| Care instructions | damp cloth, leather grease |
| Scope of delivery | Bracelet in folding box, insert |
| Suitable for | Going out, office, leisure |
VILD HAMBURG
LEATHER & STAINLESS STEEL
Our NATO bracelet consists of genuine leather Hand-sewn. Rings and buckle are made of high-quality 304L stainless steel with very good corrosion resistance and skin compatibility.
Learn more hereย about NATO straps.
CHANGE YOUR STRAP
How do I change the watch strap on my watch? Here you'll find instructions with pictures for different watches to easily change your strap.
You can also get the tool from us.
Sustainable product materials
Our products are made from natural materials such as leather, marble and wood.
4.8/5 stars for customer friendliness
As a small team, we look forward to direct contact with you and are happy to help you.
Free shipping from Hamburg
From 15โฌ we ship our products from Hamburg free of charge within Germany.
โinspired by nature, handmadeโ
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Similar Products
WALNUT
Watch strap suede brown
37,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
STร
L
Watch strap suede grey
37,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
SILVER-STร
L
Milanese watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
ROSA-GULD STร
L
Milanese watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
STARK
Fabric Nato strap black
22,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
MISSION
Fabric Nato Strap grey-black
22,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
FIR
Fabric Nato Strap dark green
incl. VAT
excl. shipping costs
FLOTTA
Perlon Strap dark blue
20,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
Reviews
There are no reviews yet.