TRYFFEL
Dark brown leather watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT excl. shipping costs
Our truffle-brown watch strap is made from incredibly soft, smooth leather. The unique shade of brown perfectly complements the supple leather. The strap comes with quick-release spring bars, allowing you to easily and quickly attach it to your watch.
The dark brown strap gives your watch a sophisticated and classic style. Thanks to continuous stitching and high-quality smooth leather, it is extremely robust and can withstand the rigors of everyday wear.
| Width (size) | 18mm, 20mm, 22mm |
|---|---|
| Close width | 18 โ 16mm, 20 โ 18mm, 22 โ 20mm |
| length | 75mm / 115mm |
| Wrist circumference | 16cm to 21cm |
| Bracelet type | 2-Piece Band |
| spring bars | Quick-change bars mounted |
| thickness | approx. 2mm |
| Weight | approx. 12g |
| Buckle | Stainless steel buckle |
| material | Calfskin |
| Color leather | Truffle brown |
| Color yarn | Tone-on-tone seam |
| processing | Hand-stitched, edges sealed |
| Care instructions | colorless leather grease / damp cloth |
| Scope of delivery | Bracelet with clasp and spring bars, wooden box |
| Suitable for | Leisure time, going out, office, beautiful moments |
VILD HAMBURG
LEATHER & STAINLESS STEEL
The bracelet is made of genuine leather, hand-stitched and sealed.
CHANGE YOUR STRAP
Sustainable product materials
Our products are made from natural materials such as leather, marble and wood.
4.8/5 stars for customer friendliness
As a small team, we look forward to direct contact with you and are happy to help you.
Free shipping from Hamburg
From 15โฌ we ship our products from Hamburg free of charge within Germany.
โinspired by nature, handmadeโ
Reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Similar Products
URBAN
Watch strap suede light pink
37,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
SAND
beige suede watch strap
37,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
STร
L
Watch strap suede grey
37,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
SVART
Black leather watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
SILVER-STร
L
Milanese watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
ORNAR
Leather Nato Strap brown
32,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
STARK
Fabric Nato strap black
22,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
HAJAR
Perlon Strap grey
20,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs

Frank Lรผtje โ
Impeccable quality and fast delivery of the leather bracelets, literally, the price is worth it.
Verified purchase. More information