RASPBERRY
Fuchsia leather watch strap
39,00 €
incl. VAT excl. shipping costs
Our smooth leather watch strap in raspberry brings a vibrant splash of color to your wrist. The rich leather color and precise stitching give the strap a clean, high-quality look.
| Width (size) | 18mm, 20mm, 22mm |
|---|---|
| Close width | 18 → 16mm, 20 → 18mm, 22 → 20mm |
| length | 75mm / 115mm |
| Wrist circumference | 16cm to 21cm |
| Bracelet type | 2-Piece Band |
| spring bars | Quick-change bars mounted |
| thickness | approx. 2mm |
| Weight | approx. 20g |
| Buckle | Stainless steel buckle |
| material | smooth leather |
| Color leather | Raspberry / Fuchsia |
| Color yarn | Tone-on-tone seam |
| processing | Hand-stitched, edges sealed |
| Care instructions | colorless leather grease / damp cloth |
| Scope of delivery | Bracelet with clasp and spring bars, wooden box |
| Suitable for | Leisure time, going out, office, beautiful moments |
VILD HAMBURG
LEATHER & STAINLESS STEEL
The bracelet is made of genuine leather, hand-stitched and sealed.
CHANGE YOUR STRAP
This watch strap features quick-change spring bars, allowing it to be swapped on your watch quickly and without tools. Here you'll find detailed instructions with pictures for various watches.
Sustainable product materials
Our products are made from natural materials such as leather, marble and wood.
4.8/5 stars for customer friendliness
As a small team, we look forward to direct contact with you and are happy to help you.
Free shipping from Hamburg
From 15€ we ship our products from Hamburg free of charge within Germany.
“inspired by nature, handmade”
Uhrenarmband Leder fuchsia“ Antworten abbrechen
Similar Products
ESPRESSO
Dark brown leather watch strap
39,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
URBAN
Watch strap suede light pink
37,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
GULD-STÅL
Milanese watch strap
39,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
SAND
Nylon Nato Strap sand
20,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
REEF
Nylon Nato Strap light blue
20,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
STORMY
Nylon Nato Strap grey
19,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
FIR
Fabric Nato Strap dark green
incl. VAT
excl. shipping costs
HAJAR
Perlon Strap grey
20,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs

Reviews
There are no reviews yet.