SPRUCE
watch strap suede green
39,00 €
incl. VAT excl. shipping costs
Our watch strap is made of fine suede in green. The inside of the strap is made of smooth leather and features quick-release lugs.
Our green suede strap can be quickly and easily combined with your outfit using quick-change lugs. It adds a touch of color and elegance to your watch without looking too over the top.
Our suede bracelets are natural and not waterproofed on the outer surface. Therefore, they may darken with wear. Here you can find our Tips for protecting suede.
| Width (size) | 18mm, 20mm, 22mm |
|---|---|
| Close width | 18 → 16mm, 20 → 18mm, 22 → 20mm |
| length | 75mm / 115mm |
| Wrist circumference | 16cm to 21cm |
| Bracelet type | 2-Piece Band |
| spring bars | Quick-change bars mounted |
| thickness | approx. 2mm |
| Weight | approx. 20g |
| Buckle | Stainless steel buckle |
| material | suede |
| Color leather | dark green |
| Color yarn | Tone-on-tone seam |
| processing | Hand-stitched, edges sealed |
| Care instructions | Waterproofing spray for suede / soft brush |
| Scope of delivery | Bracelet with clasp and spring bars, wooden box |
| Suitable for | Going out, beautiful moments |
VILD HAMBURG
LEATHER & STAINLESS STEEL
The bracelet is made of genuine leather, hand-stitched and sealed.
CHANGE YOUR STRAP
This watch strap features quick-change spring bars, allowing it to be swapped on your watch quickly and without tools. Here you'll find detailed instructions with pictures for various watches.
Sustainable product materials
Our products are made from natural materials such as leather, marble and wood.
4.8/5 stars for customer friendliness
As a small team, we look forward to direct contact with you and are happy to help you.
Free shipping from Hamburg
From 15€ we ship our products from Hamburg free of charge within Germany.
“inspired by nature, handmade”
1 review for FICHTE
Uhrenarmband Wildleder grün
Similar Products
GULD
yellow-brown leather watch strap
39,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
AVENTYR
watch strap suede green
39,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
STÅL
Watch strap suede grey
37,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
JEWEL
Leather Nato Strap black
32,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
REEF
Nylon Nato Strap light blue
20,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
STORMY
Nylon Nato Strap grey
19,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
FIR
Fabric Nato Strap dark green
incl. VAT
excl. shipping costs
FLOTTA
Perlon Strap dark blue
20,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs

M. Aulehla –
Very nice and high-quality bracelet – looks great with my berry-colored dial.
Ordering and fast delivery went perfectly. Would gladly order again.
Verified purchase. More information