CAMOUFLAGE
Suede watch strap camo
39,00 โฌ
incl. VAT excl. shipping costs
This suede watch strap features a camouflage design in earth and stone tones from mountainous regions. Each camouflage pattern is unique and individual.
The suede is handcrafted with two layers and a continuous seam. It is also sealed at the edges to prevent moisture penetration.
ย Our suede bracelets are natural and not waterproofed on the outer surface. Therefore, they may darken with wear. Here you can find ourย Tips for protecting suede.
| Width (size) | 18mm, 20mm, 22mm |
|---|---|
| Close width | 18 โ 16mm, 20 โ 18mm, 22 โ 20mm |
| length | 75mm / 115mm |
| Wrist circumference | 16cm to 21cm |
| Bracelet type | 2-Piece Band |
| spring bars | Spring bars inserted |
| thickness | approx. 3mm |
| Weight | approx. 12g |
| Buckle | Stainless steel buckle |
| material | Suede |
| Color leather | Camouflage |
| Color yarn | Tone-on-tone seam |
| processing | Hand-stitched, edges sealed |
| Care instructions | Waterproofing spray for suede / soft brush |
| Scope of delivery | Bracelet with clasp and spring bars, wooden box |
| Suitable for | Going out, traveling, beautiful moments |
VILD HAMBURG
LEATHER & STAINLESS STEEL
The bracelet is made of genuine leather, hand-stitched and sealed.
CHANGE YOUR STRAP
How do I change the watch strap on my watch? Here you'll find instructions with pictures for different watches to easily change your strap.
You can also get the tool from us.
Sustainable product materials
Our products are made from natural materials such as leather, marble and wood.
4.8/5 stars for customer friendliness
As a small team, we look forward to direct contact with you and are happy to help you.
Free shipping from Hamburg
From 15โฌ we ship our products from Hamburg free of charge within Germany.
โinspired by nature, handmadeโ
Similar Products
SKOG
Dark brown leather watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
GULD-STร
L
Milanese watch strap
39,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
VILD
Leather Nato Strap reddish brown
32,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
SAND
Nylon Nato Strap sand
20,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
REEF
Nylon Nato Strap light blue
20,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
STORMY
Nylon Nato Strap grey
19,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
MISSION
Fabric Nato Strap grey-black
22,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs
HAJAR
Perlon Strap grey
20,00 โฌ
incl. VAT
excl. shipping costs